Az idei internet Hungary egyik fő témája, ami a rendezvény alcímében is szerepel, a digitális lábnyomok, vagyis mindaz, amit magunk mögött hagyunk az interneten.

 

Szerdán reggel egy nyomozó is előadást tartott arról, hogyan használja fel ezeket a rendőrség a bűnüldöző munka során. Pál Tamás a BRFK - remélem jól mondom - gazdaságvédelmi osztályának számítógépes bűnözés elleni alosztályánál dolgozik századosi rangban.

 

A nyomozó konkrét eseteket sajnos nem említett, amikor facebookos, iwiwes vagy más online nyomozás eredményeként csíptek nyomon egy elkövetőt, de elmondása szerint honlapfeltörésekkel, hackertámadásokkal és persze szerzői jogsértésekkel is foglalkoznak, és már rutinosan nyomoznak le nicnkév alapján embereket.

 

A helyzetet nehezíti - és én ilyen szempontból egy kicsit empatikus is vagyok a rendőrség irányában -, hogy minden bejelentés az alosztályukhoz esik be, amiben szerepel az internet szó. Újabban viszont már a bejelentők is elégé tudatosan használják a netet, vagyis sokszor az online nyomozási munka egy részét is elvégzik a rendőrök helyett. Gondolom, ellátják őket a megfelelő linkekkel.

 

A rendőrség által használt különleges hatósági technológiai erőforrások között a nyomozó megemlítette a biztonsági kamerák felvételei és a mobiltelefonos cellainformációk mellett a beléptetéshez használt chipkártyák adatait is, amiket alkalmasint szintén kikérnek az üzemeltetőktől, ha bizonyíték lehet. Az adócsalók/pókerbajnokok pedig jobb, ha vigyáznak, amikor az eltitkolt jövedelmükből vásárolt yachtjukon fotózzák magukat a timori partoknál, mivel az ilyesmit már az APEH is nézegeti.