A látogatókat köszöntő konferencianyitó után Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter és Mátrai Gábor, a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság alelnöke lépett a színpadra. A szakminiszter először is magyarázkodott egy kicsit, amiért a kormánynak még nincs kész a digitális stratégiája, amiért főleg azokat az állapotokat okolta, amiket az előző kurzus hagyott hátra számukra, és megemlítette azt is, hogy a forrásaik jelentős része le van kötve.


A szakminiszter, mint az várható volt, megemlítette a távközlési szektort sújtó különadót is, amivel kapcsolatban elmondta, hogy ugyan hatással van a piacra, de azt nem piacszabályozó lépésnek szánták. Fellegi Tamás szerint pozitívan zárult az erről a piaci résztvevőkkel folytatott (utólagos) konzultáció. A miniszter arra is felhívta a figyelmet, hogy mivel a különadó egy átmeneti döntés, más szabályok vonatkoznak rá, mint a rendes adóügyi döntésekre, és teljesen EU-konform, vagyis nem kell miatta uniós szankciókra számítani.


Mátrai Gábor az NMHH részéről a digitális bizalom kérdéseiről beszélt, és jó hosszú, sok diából álló prezentációban vázolta fel az ezzel kapcsolatos elmaradásainkat és a szükséges tennivalókat. Az előadás tanúsága szerint az NMHH kiemelt feladatnak tekinti a személyes adatok védelmét, a kiskorúak védelmét és a kalózkodás elleni küzdelmet az interneten, de hogy pontosan milyen intézkedések kellenek ehhez, azzal kapcsolatban nem ment bele részletekbe. A kormányváltással újjászervezett távközlési- és médiahatóság mindenesetre az önszabályozásban, az önszabályozás ösztönzésében látja ennek elsődleges módját, vagyis, amennyire ezt le lehetett szűrni, továbbra is a szakma részéről várja az alapvető lépéseket, amit a maga részéről ösztönözne is.


Az NMHH alelnöke emellett tett egy kis kitekintést a nemzetközi hatósági szabályozási gyakorlatra és a tartalomszűrésre is, amire az EU-ban is vannak példák. Mátrai szükséges teendőként emelte ki például a pedofil oldalak elleni közös törvénykezést, ami meggyorsíthatná ezek netről való eltávolítását, ami jelenleg 4 hétig tart az unióban.


Az Internet Hungaryn az előzetesen kiadott program szerint Szalai Annamária, az NMHH vezetője is beszélt volna az első, kormányzati blokkban, de ő nem jött el. Ami a szakminiszter és az NMHH alelnökének előadásából leszűrhető: a kormány annak ellenére, hogy most különadót vetett ki a távközlési ágazatra, komoly munkahelyteremtő potenciált lát benne, a regulátor pedig az uniós ütemtervnek megfelelően építené tovább az ágazatot érintő hazai szabályozási kereteket.